Poznávací zájezdy do Itálie – kam vyrazit a další tipy

Váháte, kam vyrazit na příští dovolenou? Nebo jste se už rozhodli a vaším cílem je Itálie? Pro všechny z vás, ať už jste se pro svou destinaci rozhodli či ne, přinášíme nápady na místa a důvody, proč se na poznávací zájezd vydat právě do Itálie.

0
Poznávací zájezd Itálie
Poznávací zájezd Itálie

Díky své geografické poloze nabízí Itálie velmi příjemné klima. Hory a sever země mívají v zimě obvykle nadílku sněhu, tudíž jsou lákadlem pro všechny příznivce lyžování, zejména milovníky manšestru na sjezdovkách.

V létě jsou Dolomity naopak rájem pro pěší turisty či cyklisty. Více na jihu se nachází oblast takzvaného Toskánska, které vás nadchne svou krásnou krajinou s vinicemi či památkami. Pokud se vydáte ještě jižněji, dorazíte do italské metropole, Říma. Zde zároveň nemůžete minout Vatikán, kolébku katolické církve. Jestliže si nechcete nechat ujít ani koupání v moři, či je to váš hlavní záměr cesty, Itálie vás nezklame ani v tomto ohledu.

poznávací zájezdy Benátky
Poznávací zájezdy Benátky

Myslíme si, že důvodů, proč navštívit tuto jihoevropskou zemi je opravdu hodně.

Toskánsko a Florencie

Florencie je metropolí Toskánska a co víc, kolébkou renesančního umění. Florencie nabízí nespočet úchvatných památek, jako je slavná bazilika Santa Maria del Fiore a baptisterium, jež jsou obkládány barevným mramorem. Mezi nejkrásnější místa Florencie bezesporu patří Piazza della Signoria – náměstí, na kterém můžete obdivovat jedinečné sochy či Neptunovu fontánu.

Pro příjemný odpočinek vám poslouží stylové kavárny na náměstí. Místní výborná zmrzlina patří také k pochoutkám, které byste měli vyzkoušet. Florencie, to jsou také muzea, galerie a zahrady. Tedy skvělé místo pro každého milovníka historie, kultury a krásných věcí obecně.

K Toskánsku neodmyslitelně patří Šikmá věž v Pise. Stejně tak můžete navštívit jedno z malebných městeček oblasti a to městečko Lucca. Lucca je krásné městečko obehnané hradbami, rodiště Giacoma Pucciniho, ve kterém se nachází také tržiště a například kostel sv. Michala či dóm sv. Martina.

Tím zábava nekončí, jelikož za pěkného počasí se můžete okoupat v nedalekém Ligurském moři. Na výlet si můžete vyjet také na nedaleký ostrov Elba, kde si zaplavete v průzračně čistém moři. To vše stihnete, když se vydáte na několikadenní poznávací zájezd do Toskánska.

Lago di Garda

K tomuto největšímu jezeru severní Itálie se vydejte za koupáním, turistikou i poznáváním jeho okolí. Na jeho břehu leží například lázeňské městečko Sirmione, které má velmi romantickou atmosféru, a proto je ideálním místem pro páry jakéhokoliv věku. Společně se po večerech můžete procházet úzkými uličkami tohoto malebného městečka č navštívit vodní středověký hrad Rocca Scalighery.

Jezero obklopuje pohoří Monte Baldo, kterému se říká „Italská zahrada“. Na Monte Baldo vede lanovka, takže se pohodlně můžete nechat vyvést a poté si udělat kratší túru po hřebeni. Odměnou vám budou fantastické výhledy.

Kolem jezera se nachází několik promenád. Jednu z nich najdete v Gardone Riviera, módním letovisku se vznešeným rázem. Z promenády se můžete kochat výhledem na jezero a přitom si vychutnávat výborné cappuccino či jinou italskou specialitu. Na západním břehu Gardského jezera se rozkládá vesnička Limone sul Garda. Toto městečko bylo až do třicátých let 20. století, než zde byla vystavěna silnice, přístupné pouze z jezera či horskými cestami. Zajímavostí je, že vesnice vyniká dlouhověkostí. Asi 12 obyvatel z tisíce se dožije víc jak 100 let, jelikož se jim v krvi vytvořila zdravá forma vysokodenzitního lipoproteinu, který zaručuje nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Do jiného krásného městečka, Malcesine, se dostanete trajektem přes jezero. V Malcesine si nenechte ujít půvabné staré město a romantický hrad Rocca. Milovníci květin by se měli vydat do botanické zahrady Giardino Botanico Hruska neboli Botanické zahrady André Hellera. Zřídil ji kolem roku 1901 rakouský zubař Arthur Hruska. Můžete v ní obdivovat na 500 druhů rostlin, mezi kterými nechybí ani kaktusy, kapradiny, orchideje, šácholany či lekníny.

Nádherným zážitkem bude také okružní jízda po jezeře Lago di Garda. Dostat se můžete na čtyřkilometrový mys, na kterém se nachází pozůstatky římských lázní či skvostný hrad Rocca Scalighera, přímo na břehu jezera. Jiný druh umění, například fresky ze 13. století, naleznete v kostele San Pietro.

Benátky

Úžasné město, které vás nenechá chladnými. Benátky zaujmou každého milovníka kultury. Ve městě se nachází na 400 kamenných mostů a 150 kanálů, podél kterých se můžete nekonečně dlouho procházet. A nejen to, po Grande Canale se se svým milovaným či milovanou určitě projeďte tradiční gondolou. Dostatek času věnujte také ochutnávání místních specialit. Mezi typické italské pochoutky patří samozřejmě káva a zmrzlina, a kdo si na nich alespoň jednou za čas rád nepochutná?

Poznávací zájezdy Benátky
Poznávací zájezdy Benátky

V Benátkách se budete procházet kamennými uličkami přes kanály, podíváte se na nespočet náměstí s typickými kostely či paláci, stejně jako na rybí trh. Mezi ta nejznámější náměstí určitě můžeme považovat Piazza San Marco s bazilikou San Marco. Další slavné památky, které nemůžete minout, jsou Dóžecí palác či Most vzdechů.
Benátky se rozkládají na 118 ostrovech, proto jich několik určitě navštivte. Zaujmout vás mohou tradiční sklárny s dlouhou tradicí, které se nachází na ostrově Murano. Ostrov Burano, ten pro změnu proslavila výroba krajek. A pokud toužíte po koupání, pak se vydejte na ostrov Lido, kde na vás čekají pěkné plážičky. Každý lichý rok můžete navíc v Benátkách navštívit prestižní přehlídku současného výtvarného umění Biennale di Venezia.

Neapol a Pompeje

V Neapoli, metropoli Kampánie, můžete navštívit rezidence někdejších neapolských králů, jako je Palazzo Reale. Neapol dále ukrývá jedno z největších evropských divadel, divadlo San Carlo. Mezi často navštěvované památky Neapole patří Castel Nuevo či kartouzský klášter San Martino, který je typickou barokní stavbou. Kostel San Francesco di Paola se nápadně podobá Pantheonu v Římě.

Do Neapole se na pobytový poznávací zájezd, stejně jako dalších oblastí Itálie, můžete vydat autobusem či letecky. Pokud jste senior, možná hledáte poznávací zájezd ve volnějším tempu, kdy budete mít dostatek času na odpočinek. Jedním s míst, kde si užijete klidnou dovolenou se spoustou koupání a relaxace v termálních parcích, je ostrov Ischia v Neapolském zálivu.

Nedaleko se nachází antické město Pompeje. Pompeje byly jedním ze tří starořímských měst, které byly roku 79 n. l. zničeny po výbuchu sopky Vesuv. Sopečný popel tehdy zasypal celé město a tím ho zakonzervoval. Mnohé z budov se dochovaly dodnes a kvůli objevenému erotickému umění, zejména erotickým freskám, se často říká, že na Pompeje byl seslán boží trest. Pompeje slouží jako ukázka života v 1. století. Projít se můžete kolem tehdejšího trhu, mlýna, baru či amfiteátru. Pompeje jsou zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO.

Doporučujeme vyjet si přímo na Vesuv, kde se vám nabídne výhled na okolí, zejména na Neapolský záliv a přilehlé ostrovy. Abyste si trochu protáhli nohy, můžete se projít kolem kráteru, jehož nejvyšší bod se vypíná ve výšce 1281 metrů. Vesuv stále patří mezi činné stratovulkány, proto jsou oblasti a města pod ním potenciálně ohrožena. V těchto oblastech žijí na miliony lidí. Jakoby se z opakovaných výbuchů snad nepoučily.

Řím

Na poznávací zájezd do Říma by měl alespoň jednou za život vyrazit každý. O to víc, když to od nás nemáme ani tak daleko. Záleží už pouze na vás, který termín a zájezd si vyberete. Pak už stačí jen vzít své blízké a vyrazit za nezapomenutelnými zážitky!

Řím – to je město kultury a antických památek. Řím je jedno z nejstarších evropských měst, staré více jak 2 700 let. Rozkládá se na řece Tibeře, pouhých 27 kilometrů od břehů Středozemního moře. Jeho historické centrum je pochopitelně součástí Světového dědictví UNESCO. Řím byl po staletí centrem nejmocnější evropské říše, Římské říše. Stal se centrem křesťanství a dodnes slouží jako poutní místo.

Nejznámější památky v Římě

Koloseum je největším amfiteátrem, který byl kdy postaven v římské říši. Jeho stavba, která trvala asi deset let, byla dokončena v roce 80 n. l. za císaře Tita. Když budete stát v Koloseu, určitě se nevyhnete představám gladiátorských zápasů, pro které bylo postaveno. Stejně tak se v něm odehrávaly zápasy s divokou zvěří, jako byly žirafy, nosorožci či lvi. Nesloužilo však jen pro tehdejší krutou zábavu. V Koloseu se taktéž dělaly rekonstrukce známých bitev a dramata s náměty z klasické mytologie. Do Kolosea se vlezlo až 50 tisíc sedících diváků, podívaná to tedy byla pro mnoho lidí. Stejně jako byla stavba populární v minulosti, tak i dnes patří k těm nejnavštěvovanějším a nejznámějším památkám mezi turisty.

Nenechte si ujít ani oválného náměstí Forum Romanum, kterým vede cesta spojující vrchol Kapitol a Koloseum. V dobách Římské říše sloužilo jako centrum veřejného dění ve městě, ale i v celé říši. Toto významné místo vás zaujme, jelikož se jedná o velkou oblast zbytků antických staveb a archeologických vykopávek. Nacházejí se zde zejména pozůstatky bazilik a chrámů, například proslulý Saturnův chrám či Titův oblouk.

Když se řekne Řím, mnoho z vás si určitě vybaví jako první Pantheon. Pantheon je starověký chrám, který byl původně zasvěcen všem bohům a od počátku 7. století pak Panně Marii. Oblíbenost této památky je dána také tím, že patří mezi nejzachovalejší památky antického Říma. Vlastní chrám je tvořen kruhovou aulou vysokou 43 metrů. Ta je zakryta kopulí, v jejímž středu je otvor, který je zajímavý tím, že do chrámu vpouští přirozené světlo.

Mezi další známé památky patří Bazilika Panny Marie Sněžné z 5. století, Ara Pacis, tedy oltář zasvěcený bohyni míru, Andělský hrad postavený císařem Hadriánem nebo náměstí Piazza Navona. Řím má také nespočet fontán a kašen, které jsou pro turisty velmi atraktivní a umělecky cenné.

Tak proč se do Říma nevydat třeba netradičně před Vánocemi? Zažijete v něm pravou adventní atmosféru, ať už navštívíte slavný vánoční trh na Piazza Navona či decentně vyzdobený Vatikán. Kouzlo Vánoc zajistí také výstava betlémů či návštěva vánočního stromku u Kolosea.

Vatikán

Vatikán je centrum katolické víry s bohatou historií a kulturním bohatstvím. Dostatek času si vyhraďte na návštěvu Baziliky svatého Petra, což je jedna z největších bazilik na světě. K bazilice náleží také katakomby, ve kterých je ukryta hrobka papeže Jana Pavla II. Nebývalý zážitek vám zajisté přinese návštěva Sixtinské kaple, jejíž krásná renesanční výzdoba osloví snad i zaryté odpůrce umění. Vždyť některé části namaloval sám Michelangelo. Ve Vatikánu si dále nenechte ujít Vatikánská muzea. Nejmenší stát světa vám toho na malé ploše nabízí opravdu hodně.

Sardinie

Ze široké nabídky poznávacích zájezdů máte na výběr také ostrov Sardinii. Koupání a relaxace u tyrkysově průzračného moře, kouzelné pláže různých barev, procházky po pobřeží či toulání v kouzelné přírodě, jeskyně a léčivé termální prameny. Turistům doporučujeme výlet do hor, například na barevné skály mysu Capo Bellavista či výšlap na nejvyšší horu ostrova La Marmora. To vše a mnohem víc vám nabízí tento ostrov jihozápadně od italské pevniny. Příjemnou dovolenou vám ještě vylepší speciality sardinské kuchyně, stejně jako místní vína.

Proč zrovna Itálie?

poznavaci zajezdy Benátky
Poznávací zájezd do Benátek, tradiční gondola

Jak vidíte, Itálie nabízí bezpočet možností pro cestování. Mezi největší lákadla jednoznačně patří: antické památky, architektura obecně, bohatá historie a kulturní život, starobylá proslulá města a malebná městečka, koupání v čistých jezerech či v moři a výlety do přírody.

V Itálii si zkrátka užije úplně každý – jak milovník přírody, turistiky či koupání, tak obdivovatel historie a památek.

Máte tipy na některá zajímavá místa v Itálii? Napište nám a my je rádí zveřejníme. 

Pokud se vám článek líbil, tak budeme velmi rádi, pokud jej budete sdílet s vašimi přáteli. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ