Andělé a démoni: Řím ve stopách Roberta Langdona

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. A asi na tom něco bude, neboť „věčné město“ podle statistik navštíví každý rok bezmála milionů turistů. Řím odjakživa lákal snad každou skupinu lidí - poutníky, křesťany, milovníky Itálie, dobrodruhy, zájemce o historii, turisty… ale především umělce. Ať už to jsou malíři, fotografové, filmaři nebo třeba spisovatelé.

0
poznávací zájezd Řím
poznávací zájezd Řím

Dan Brown a ti druzí

Italská metropole má své specifické kouzlo, které ji předurčuje jakožto ideální kulisu pro nejrůznější romány, filmy a další oblíbené příběhy. Jakmile se nějaký autor rozhodně zasadit děj svého díla právě do Říma, úspěch je zaručen už jen díky tomu. Snad každý tak zná filmy jako Prázdniny v Římě nebo Sladký život, a nejinak je tomu s celou řadou románů.

V nedávné době upoutal pozornost čtenářské obce například román Andělé a démoni od Dana Browna, autora proslulé Šifry mistra Leonarda (což byl jeho druhý román, zasazený tentokrát do Paříže). Díky velkému zájmu veřejnosti se Andělé a démoni v roce 2009 dočkali i filmové adaptace, což jednoznačně přispělo k obnovenému zájmu o římské památky. Pokud Anděle a démony znáte, pak vás jistě zaujme tematický poznávací zájezd do Říma zaměřený na objevování míst, která v příběhu hrají svou roli.

poznávací zájezd Řím
poznávací zájezd do Říma

Po stopách Roberta Langdona

Hlavní postavou většiny Brownových románů je symbolog Robert Langdon z harvardské univerzity. Při svém pobytu v Římě se nedobrovolně zaplete do událostí souvisejících s volbou nového papeže, tzv. konkláve. Během něj jsou uneseni čtyři kardinálové, kandidáti na post Svatého otce, a Langdon spolu s krásnou vědkyní Vittorií se vydávají na pozoruhodnou a napínavou cestu, sledujíc při tom náznaky, které jim únosci zanechali. Právě v jejich stopách se můžete při své návštěvě Říma vydat i vy.

poznávací zájezd Řím
Koloseum, Řím

Dan Brown je vypravěčem s velkým V a dokázal sestavit skutečně fascinující zápletku, která čtenáře zavádí do známých i méně známých míst Říma, přičemž na každém z nich čeká vodítko k dalšímu místu, až vše nakonec vrcholí v samotném srdci Říma, Andělském hradu.

Cestu ukáže Bernini

Osud čtyř zavražděných kardinálů je propojen s postavou renesančního sochaře Berniniho, jehož sochařská tvorba bude symbolickým průvodcem naší cesty.

Vše začíná v Pantheonu, původním antickém chrámu zasvěceném všem bohům, který dnes slouží jako křesťanská svatyně. Každého návštěvníka zaujme unikátní, devět metrů široký kruhový otvor ve stropě svatostánku, který propouští neskutečné světlo. To ozařuje hroby celé řady významných osobností lemujících interiér chrámu, mezi nimi třeba hrob slavného renesančního mistra Rafaela Santi.

Z Pantheonu pokračoval Robert Langdon k místu spojeného s živlem země – kostelu Santa Maria del Popolo, ve které se nachází kaple Chigi, dříve známá jako Kaple Země. Tu v 16. století zhotovil právě zmíněný Rafael, není to však jediný umělec, jehož rukopis můžeme na stěnách kostela číst. Kochat se zde je možno i díly takových velikánů, jakými byli Caravaggio nebo opět Bernini. Napřažená ruka jeho sochy nám ukáže další směr.

Pokračujeme do Vatikánu

poznávací zájezd Vatikán
poznávací zájezd Vatikán

Langdon správně pochopil, že se má vydat k egyptskému obelisku stojícímu na svatopetrském náměstí. Jednačtyřicet metrů vysoký monument zde není jediným zajímavým prvkem – náměstí sv. Petra je patrně nejznámějším náměstím na světě. Je lemováno celkem 140 sochami světců a 284 dórskými sloupy a každoročně sem přicházejí desetitisíce poutníků, aby si vyslechly papežovo velikonoční poselství „Urbi et orbi“, tedy „městu a světu“.

Protože turisté nemusejí spěchat, podobně jako ve fiktivním příběhu musel Robert Langdon (připomeňme, že děj románu se odehrává během 24 hodin), mají dostatek času prohlédnout si i to, co jejich oblíbený hrdina v honbě za Ilumináty nestihl. Nevynechejte tak příležitost podívat se do Vatikánu, než se vydáte na další Langdonovu zastávku: kostel Santa Maria della Vittoria se sochou extáze svaté Terezie. V kostele najdete ve skleněné rakvi i samotné tělo zavražděné učednice.

Na závěr Andělský hrad

Čtvrté místo, kde přišel o život poslední kardinál, je náměstí Piazza Navona, konkrétně Berniniho fontána Čtyř řek.

Toto pořádné sochařské dílo vzdává hold Nilu, Ganze, Dunaji a Rio de la Plata a jistě si vybavíte scénu, kdy i samotný Langdon musel simulovat vlastní smrt, aby přelstil útočníky a přežil.

Návštěva Piazza Navona je předposledním místem, které při své cestě Římem Robert Langdon navštíví. Její cíl leží v Andělském hradu nedaleko Vatikánu, kde se děj románu uzavírá.

Vaše návštěva Říma tím však končit nemusí. Udělejte si čas na prohlédnutí i dalších pamětihodností. Ve věčném městě totiž můžete strávit klidně celé měsíce, a stále ho nebudete mít dostatečně prozkoumané!

Řím
Řím

Máte tipy na zajímavá místa v Římě? Napište nám a my je rádí zveřejníme. 

Pokud se vám článek líbil, tak budeme velmi rádi, pokud jej budete sdílet s vašimi přáteli. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ