Do Paříže za jídlem: kulinární zážitky, které si nesmíte nechat ujít!

Francouzská metropole má celou řadu přízvisek. Především je známá jako město lásky, noblesy a romantických příběhů. Je městem jako stvořeným pro zamilované páry, umělce i milovníky historie. Ale především je to město, které si zakládá na kvalitním jídle.

0
poznávací zájezd Paříž
poznávací zájezd Paříž

Buďme jednou za snoby

Průměrný turista se spokojí i s „obyčejnou“ restaurací, stačí, že zde vaří francouzskou kuchyni. Narazit v Paříži na nekvalitní podnik je koneckonců poměrně obtížné, takže zklamání je skutečně jen zřídkavým jevem. „Mekka gastronomie“ jak se Paříži někdy přezdívá, si zakládá na tom, aby své návštěvníkům předložila to nejlepší, co proslulá francouzská kuchyně nabízí. Pracovat v některé z pařížských restaurací je tak čest pro každého kuchaře, číšníka či someliéra. Ale i v případě, že se neřadíte mezi gourmety a jídlo není vaší prioritou, byla by škoda zmeškat jedinečnou příležitost přičichnout ke skutečné vysoké gastronomii a vyzkoušet si, jak jí elita.

I prodloužený víkend v Paříži vám bude stašit na prožití hned několika neopakovatelných kulinárních zážitků.

V Paříži najdete na sedmdesát restaurací, které se pyšní michelinskou hvězdičkou – tedy vůbec nejvíc na světě. Zahrajte si na snoby a dopřejte si luxusní zážitek v některé z nich! Stojí za to přivézt i z poznávacího zájezdu nejen fotografie z klasických turistických lákadel jako Eiffelova věž, katedrála Notre Dame nebo Vítězný oblouk, ale také neopakovatelnou zkušenost pro chuťové pohárky.

Levné to nebude

Obhájit michelinskou hvězdičku je nesmírně obtížné. Pokud nějaký podnik obdrží toto vysoké ocenění podruhé či dokonce potřetí, jedná se už o mimořádný úspěch světového významu. V Paříži tak najdeme pouze několik málo podniků, které se pyšní hned třemi hvězdami. Jde například o restaurace Alain Ducasse au Plaza Athénnée, L´Arpege, Le Meurice nebo Hotel Le Bristol. Ochutnat zde můžete špičkovou kuchyni nejen francouzskou, ale z celého světa.

Luxus na talíři však samozřejmě něco stojí. Za večeři v některé z michelinských restaurací obvykle nezaplatíte méně než tisíc euro. Jeden večer v exkluzivním prostředí se tak pořádně prodraží, nicméně zážitek to bude k nezaplacení. Výhoda takové večeře spočívá v tom, že z ní nelze odcházet s neutrálními pocity – ať už vám bude chutnat, nebo naopak pocítíte rozčarování, můžete si být jisti, že pocity a dojmy z vás ještě dlouho nevyprchají. Zážitek si odnesou všechny vaše smysly – v takových podnicích se zakládá na tom, aby byl host naprosto ohromen přepychem a luxusem a péče, jaká je návštěvníkům věnována, je doslova neuvěřitelná. To vše je obvykle doplněno úchvatným výhledem a překrásnými historickými kulisami. Nejedna luxusní restaurace v Paříži se může pyšnit staletou minulostí.

Restaurace s příběhem

Unikátní kulinární zážitky se vám však naskytnou i v jiných podnicích, než těch ověnčených michelinskými oceněními. Obědvat či večeřet v typických francouzských bistrech má rozhodně něco do sebe, zdejší atmosféra je totiž narodil od té michelinské jaksi autentičtější, spontánnější a zkrátka „francouzská“ se vším, co k tomu patří.

Některé restaurace jsou pak vyhledávané třeba pro svou zajímavou historii nebo díky tomu, že je proslavilo některé umělecké dílo. Například podnik Taillevent, ležící jen nedaleko bulváru Champs-Elysées, se stal inspirací pro slavný animovaný film Ratatouille. Pivnici la Coupole motparnaském bulváru (Boulevard de Montparnass) zase proslavila řada umělců 20. století, kteří se zde scházeli již od roku 1927. V osmdesátých letech byl její interiér zapsán na seznam historických památek.

Luxus, kam se podíváš

A pak jsou tu restaurace, kam se vyplatí zavítat ani ne kvůli zdejšímu jídlu, ale čistě pro požitek z možnosti pobýt v nevšedním interiéru. Návštěva takového podniku může být právě onou třešničkou na dortu, kterou můžete zakončit váš nezapomenutelný eurovíkend v Paříži.

Například podnik Dans le noir (V temnotě) své hosty uveden do naprosté tmy a jídlo tak budete vychutnávat s neobyčejným smyslovým prožitkem. Pokud si potrpíte na barokní umění, pak si nesmíte nechat ujít návštěvu restaurace Le 1728, otevřenou v prostorách soukromého paláce obývaného před staletími hned několika významnými osobnostmi, mezi nimiž nechyběl třeba maršál de La Fayette. Zdejší interiér je bohatě vybaven dobovým nábytkem, dřevěným obležením či sbírkou historickým hudebních nástrojů.

Příležitostí ukojit vaše mlsné chuťové pohárky jsou v paříži stovky, či spíše tisíce!

Teď už je tedy jen na vás, které podniky si vyberete. Tak šťastnou cestu a hlavně dobrou chuť!

Máte tipy na zajímavé restaurace či místa v Paříži? Napište nám a my je rádí zveřejníme. 

Pokud se vám článek líbil, tak budeme velmi rádi, pokud jej budete sdílet s vašimi přáteli. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ