Londýn netradičně: vydejte se po stopách Harryho Pottera!

Londýn navštíví ročně osmnáct milionů lidí a to ho podle průzkumů řadí na první místo žebříčku nejoblíbenějších měst na světě. Památky jako Big Ben, Tower Bridge, Westminsterské opatství nebo London Eye – to všechno jsou místa, která k Londýnu neodmyslitelně patří, a při své návštěvě byste je rozhodně neměli vynechat.

0
Poznávací zájezd Londýn
Poznávací zájezd Londýn

Tak velké a pozoruhodné město jako Londýn však nabízí daleko víc, než jen „klasiku“. Co takhle výlet po místech, která jsou spjata s legendárními příběhy Harryho Pottera?

Harry Potter láká i po dvaceti letech

Je tomu už bezmála dvacet let, kdy britská spisovatelka J. K. Rowlingová představila světu první díl své fantasy série, knihu s názvem Harry Potter a kámen mudrců. V roce 1997 však zřejmě nikdo ještě netušil, že se právě zrodil naprostý fenomén. Od vydání zatím posledního dílu (Harry Potter a relikvie smrti) uplynulo již devět let, přesto si stále nachází nové a nové čtenáře, a to nejen z řad mládeže. Knihy o mladém čaroději byly přeloženy do 67 jazyků a po celém světě se prodaly stovky milionů výtisků. Jen v České republice už leží na pultech knihkupectví třinácté vydání celé série.

Jestli vy nebo vaše děti Harryho Pottera milují stejně jako miliony dalších fanoušků, pak svůj výlet do Londýna pojměte jako netradiční poznávací zájezd a zavítejte na místa spojená s natáčením filmové adaptace.

Bradavice na vlastní kůži

Ve čtvrti Leavesden na okraji Londýna se nachází ateliéry společnosti Warner Bros, která zakoupila filmová práva a zasloužila se o natočení všech osmi filmů o Harrym Potterovi. Na ploše bývalého vojenského letiště vzniklo tematické studio před deseti lety, po ukončení natáčení (v roce 2012) však bylo slavnostně otevřeno pro veřejnost. Návštěvníkům se tak naskýtá jedinečná možnost prohlédnout si na vlastní oči fantazijní svět Harryho Pottera přetavený v realitu. Do detailů propracované kulisy celých Bradavic včetně jednotlivých kabinetů, učeben, umývárny, sklepení, studentských ložnic nebo třeba famfrpálového hřiště zde máte jako na dlani. Veškeré rekvizity, bez kterých by příběh Harryho a jeho kamarádů nebyl kompletní, zde můžete prohlédnout na vlastní oči: kouzelné hůlky, košťata, knihy, lahvičky s lektvary…

Prohlídkou to jen začíná

Bradavice však představují jen zlomek z celé výstavy. Ve studiích společnosti Warner Bros se pochopitelně podíváte i na další místa spojená s Harryho životem: dům Dursleyových v Zobí ulici, kde vlastně všechno začalo, dům Weasleyových známý jako Doupě, Hagridovu hájenku, hospodu U Děravého kotle a vůbec celou Příčnou ulici včetně Gringottovic banky…

Nejsou to však jen kulisy, které filmařům při natáčení pomáhaly. Kde by byli nebýt filmových triků? Proto se zde můžete seznámit s technologiemi, které pomohly filmu plnému kouzel na svět: jak vlastně mohli herci létat na koštěti a jak se natáčely celé famfrpálové zápasy, jak vznikala mystická stvoření, která jsou pro svět čar a kouzel tak typická (jistě si vzpomínáte na psa Chloupka, ptáka fénixe, obřího pavouka Aragoga, hypogryfa Klofana nebo nestvůrného baziliška). Vše je navíc možné si osahat a vyzkoušet na vlastní kůži, fotografování je nejen povoleno, ale přímo doporučeno, a na závěr můžete třeba ochutnat máslový ležák podávaný v Prasinkách.

Detaily, o kterých jste neměli tušení

Pokud nejste skutečným znalcem Harryho Pottera (respektive filmů o něm), pak pro vás většina expozic bude něčím nová a rozhodně přínosná. Na své si zde přijde úplně každý fanoušek a vězte, že čas strávený na rozsáhlé ploše několika hektarů uplyne jako voda.

Jestli už je to dávno, co jste filmy o Harrym naposledy viděli, nemusíte se však bát, že by vám návštěva nepřinesla tolik co skutečným znalcům – hned na začátek totiž návštěvníci mají možnost shlédnout sestřih nejlepších pasáží z filmové adaptace a oživit si tak vše, co snad mezitím pozapomněli. Krátké video navíc ideálně naladí na pokračování celé prohlídky, neboť budete mít záběry v živé paměti a krásně se tak propojí s jejich reálnou podobou, kterou vzápětí uvidíte kolem sebe.

Na poznávací zájezd do Londýna po stopách Harryho Pottera můýete vyrazit letecky z Prahy, Brna, či Ostravy.

Máte tipy na některá zajímavá místa a netradiční atrakce v Londýně? Napište nám a my je rádí zveřejníme. 

Pokud se vám článek líbil, tak budeme velmi rádi, pokud jej budete sdílet s vašimi přáteli. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ