Chcete poznat Paříž? Tahle místa nesmíte minout!

Odpovědět na otázku, co si nenechat ujít v Paříži, není vůbec jednoduchá. Více než dvoumilionová francouzská metropole totiž představuje koncentrovanou směs všeho, co nadšený turista očekává od dokonalého poznávacího zájezdu.

0
Poznávací zájezd do Paříže
Poznávací zájezd do Paříže

V jediném městě můžete navštívit historické pamětihodnosti, nákupní centra, luxusní restaurace, úchvatné zahrady a parky, technické památky, sportoviště, muzea, katedrály, hřbitovy,… týden, ba ani měsíc, vám nabude stačit, abyste to všechno prozkoumali. Do Paříže se zkrátka musí jezdit znovu a znovu. A pokaždé objevíte něco, co jste dosud nepoznali, něco, co vás nadchne a naláká na další návštěvu.

Paříž má všechny předpoklady k tomu, aby se stala městem, které si ze srdce zamilujete. Není divu, že se jí přezdívá „město lásky“. Je to místo, kam se sjíždějí umělci, intelektuálové, vědci, studenti či milovníci historie z celého světa.

Do Paříže by měl alespoň jednou za život zamířit úplně každý.

Co všechno musíte vidět v Paříži

Vytvořit seznam všech „povinných“ míst, která byste při pobytu v Paříži neměli minout, je dosti ošemetné. Eiffelovu věž, Sacré Coeur nebo Louvre zná samozřejmě každý, ale jen proto, že jde o symboly celé metropole, není přece nutné, abyste je navštívili stejně jako desítky milionů dalších lidí, které návštěva Paříže každoročně přiláká.

Záleží na tom, co od poznávacího zájezdu očekáváte. Jestli chcete prostě jen přičichnout k atmosféře města, na které nedá dopustit snad každý Francouz, možná bude stačit, když se záměrně vyhnete místům masově obklopených turisty a místo toho prozkoumáte skrytá zákoutí, tajuplné uličky a malá bistra, kam zabrousí pouze místní. Právě v těchto místech se vám otevře svět, jaký turistický průmysl zatím nestačil přetvořit k obrazu svému. Odhalíte tak tajemství toho, co skrývá skutečná Paříž.

Ale přesto… když už tu jednou budete, byla by asi skutečně škoda cíleně vynechat výše zmíněná turistická lákadla. Podívejme se tedy na důvody, proč si nejznámější symboly Paříže přece jen nenechat ujít.

1. Eiffelova věž

Protože je to zkrátka klasika. A stavba vysoká 300 metrů navíc nabídne úžasný výhled, takže si můžete v klidu rozmyslet, kam zamířit, až se ocitnete znovu na zemi.

2. Notre Dame

Katedrála, která se stavěla dlouhých 182 let, pojme až 9000 osob a navíc je to právě její zvon, který každou hodinu slyšíte ohlašovat přesný čas – jmenuje se Emmanuel. „Naše dáma“ stojí na svém místě již více než osm století.

3. Sacré Coeur

Tahle bazilika je architektonicky tak odlišná od všech ostatních, že by byla škoda, aby její snímek chyběl ve vašem fotoalbu. Na slavném kopci jménem Montmartre se její bílé kupole tyčí teprve od roku 1875.

4. Vítězný oblouk

Napoleon je přece s francouzskou historií neodmyslitelně spjat. Co by byla Paříž bez jeho oslavy triumfálního vítězství? Cyklisté na tomto symbolickém místě každoročně zakončují slavný závod Tour de France.

5. Champs Elysées

Nejslavnější bulvár nejen v Paříži, ale v celé Francii a možná i na světě. Důvodem, proč ho vynechat, by snad mohlo být jen neuvěřitelné množství lidských duší, které jsou zde ve dne v noci přítomny. Divíte se jim?

6. Louvre

Další francouzské nej. Proslulejší muzeum byste na světě asi těžko hledali. Komplex budov bývalého královského sídla dnes představuje vůbec nejslavnější galerii v Paříži, a právě zde se můžete pokochat pohledem na překvapivě malinkou Monu Lisu.

7. Invalidovna

Impozantní barokní budova, která vznikla na popud Ludvíka XIV. (známého pod přezdívkou král Slunce), sloužila v minulosti jako lazaret pro zraněné vojáky. Dnes láká miliony návštěvníků třeba i proto, že zde v monumentální hrobce navždy spočívá samotný Napoleon Bonaparte.

8. Moulin Rouge

Slavný kabaret s neodmyslitelným červeným mlýnem proslavila celá řada filmů či muzikálů, ale třeba i typický francouzský tanec kankán.

9. Galerie Lafayette

Ať chcete nebo ne, Paříž je mekkou módy a s tím souvisejících nákupů. Jestli hledáte místo, kde sehnat ty nejlepší kousky, pak neexistuje vhodnější cíl, než galerie Lafayette. Ještě více než sto let po otevření si zachovává neobyčejný punc pompéznosti a luxusu, který v současnosti doplňuje i zvláštní kouzlo historie.

10. Disneyland

Ano, i v Paříži najdeme něco tak typicky amerického. Pařížský Disneyland však rozhodně stojí za návštěvu, zvláště pokud s vámi cestují i děti. Strávit nějaký čas v pohádkových kulisách, obklopeni hrdiny z oblíbených příběhů, však zcela jistě ocení i dospělí.

A jaká jsou vaše pařížská nej? Podělte s námi o ně v komentářích.

Pokud se vám článek líbíl, tak neváhejte a sdílejte jej s vašimi přáteli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ