7 praktických tipů, jak si užít poznávací zájezdy s dětmi

Dovolená s dětmi je vždy trochu náročnější, než pokud vyrazíte sami třeba s partnerem. Je třeba mít na paměti daleko víc věcí a neustále dohlížet na tisíce maličkostí, aby ve výsledku všechno perfektně klaplo. Musíte být připraveni na nečekané situace, nehroutit se, když něco zapomenete doma, obrnit se trpělivostí proti dětskému vzteku a nezapomenout na to, že děti zkrátka očekávají od dovolené něco úplně jiného než dospělí. Ale přesto si ji můžete užít. Dokonce i takový poznávací zážitek s dětmi může dopadnout úplně báječně – stačí jen vědět, jak na to.

0
Poznávací zájezd s dětmi
Poznávací zájezd s dětmi

1. Nedopusťte, aby se děti nudily

Děti jsou schopné se zabavit úplně všude. Ale jsou místa, kde se jim to bude přece jen líbit o něco víc. Pokud tedy plánujete vyrazit na poznávací dovolenou s celou rodinou, mějte na paměti, že vaše ratolesti upřednostní zábavu a netradiční dobrodružství před suchými fakty.

Cílovou destinaci vybírejte tak, aby nabízela pokud možno rozmanitost. Myslete na to, že přirozená dětská zvídavost jim velí zažít a poznat každý den něco nového. Nejlépe tedy ocení třeba takový zájezd, kde bude jeden den na programu nezapomenutelný zážitek z objevování přírodních krás, zato nazítří zavítá celá rodina do zábavního parku, anebo třeba do zoologické zahrady.

2. Zapojte děti do plánování

Pokud budou mít děti již od počátku dojem, že se na přípravě dovolené podílí spolu s vámi, užijí si jí daleko více, než pokud by se musely jen pasivně přizpůsobovat stanovenému programu. Proto je zapojte: společně se dohodněte, kam vyrazíte, ptejte se děti na jejich názory a priority, mluvte o dovolené tak často, jak je to možné, abyste v nich vyvolali pozitivní očekávání.

Ukazujte dětem mapy – zvláště ty starší ocení možnost porovnat realitu a její zobrazení na papíře. Nechte děti pomáhat s balením a dávejte jim jednoduché úkoly, kterými se nedá nic zkazit (například odnést lehčí zavazadlo do auta).

Nezapomeňte také dětem vysvětlovat, co se právě děje, kam pojedete a co zajímavého tam bude k vidění.

3. Příroda může být překvapivě lákavá

Města jsou vyčerpávající. Procházet se dennodenně uličkami plnými turistů, sledovat podrobný výklad průvodce a čekat ve zdlouhavých frontách na vstup do přeplněných muzeí, katedrál nebo pevností, to po celém dni unaví i zkušené turisty se zájmem o dějiny – natož děti, které nemají potřebné historické znalosti a souvislosti!

Pro ty nejmenší je pobyt ve městě náročný i proto, že často ještě neumí číst a navíc nerozumí cizímu jazyku. Jestliže se tedy vydáte na poznávací zájezd do Londýna, Paříže nebo Říma plných historických a náboženských památek, vy sice možná budete nadšeni, zato děti se pravděpodobně nejprve uvztekají, a poté unudí k smrti.
Mnohem lepší volbou je zájezd zaměřený na poznávání přírodních krás. V přírodě se děti snadněji zabaví, přirozeným pohybem vybijí přebytečnou energii a nebude vadit, když nebudou věnovat pozornost výkladu. Nevadí, pokud nerozumí jazyku dané země a navíc je díky absenci „městských“ davů snadnější je ohlídat.

4. Méně je někdy více

Pokud jste s dětmi na dovolené zatím nebyli, vsadit hned napoprvé na dlouhý zájezd autobusem může být trochu riskantní. Ano, poznávací zájezdy jsou nabyté zážitky a novými zkušenostmi, jenže jestli jste s dětmi zatím nevyzkoušeli víc než víkendový pobyt na horách, pak je složité předem odhadnout, co s dětmi (a zvláště těmi malými) taková cesta udělá. Doporučujeme proto začít raději něčím méně náročným – nemusíte rovnou vyrážet přes celou planetu a třeba hned na tři týdny. Bohatě bude stačit, pokud vyrazíte jen na týden do Itálie nebo třeba Francie.

5. Vsaďte na pohádky nebo filmy

Chcete-li se pojistit, že děti si z dovolené odnesou nezapomenutelné zážitky a báječné vzpomínky, vyberte v nabídce cestovních kanceláří takový poznávací zájezd, který je šitý dětem přímo na míru.

Jsou zájezdy „vhodné i pro rodiny s dětmi“, ale také zájezdy určené přímo „pro děti“.

Své ratolesti tak můžete doprovázet třeba do dánského Legolandu, pařížského Disneylandu nebo jiných zábavních parků – v Německu je velmi oblíbený třeba Europa park či Serengeti Park plný divokých zvířat. Ale úspěch budete slavit se také vším, co dětem připomene natáčení jejich oblíbených filmů, seriálů nebo pohádek.

Některé cestovní agentury pořádají výlety za filmovými hrdiny, hitem je třeba zájezd za Harrym Potterem do Londýna.

6. Mějte v záloze náhradní řešení

Poznávací zájezdy bývají organizované tak, aby se za co nejkratší dobu stihlo navštívit co možná nejvíc zajímavých lokalit. Každý den je proto až k prasknutí nabytý atraktivním programem – bohužel často natolik, že nezbude už žádné místo na odpočinek. Děti však na takový nápor nových vjemů nejsou připravené a brzy se unaví, nebo začnou být znuděné a vztekají se. Proto se u organizátora zájezdu předem ujistěte, zda je možné se některého programu neúčastnit, případně se odpojit třeba v polovině a zorganizovat si vlastní, klidnější náplň.

Vždy pak mějte u sebe něco, čím děti v případě nudy zabavíte. A nezapomeňte na svačiny!

7. Ani Česko nemusí být k zahození

Ačkoliv s poznáváním máme obvykle spojenou nějakou tu exotiku, zamyslete se, zda by nestálo za to dát šanci České republice.

Poznávací zájezd po Česku má hned několik výhod: není spojen s dlouhou a náročnou cestou letadlem nebo autobusem, děti rozumí jazyku, celkové náklady jsou rozhodně nižší a navíc děti získají základní znalosti o své vlasti, které se jim v budoucnu mohou hodit třeba ve školních lavicích.

K vidění je toho celá řada – cestovní agentury nabízejí cesty, které zahrnují atraktivní návštěvy pohádkových zámků, možnost vyzkoušet si tradiční řemesla, prohlédnout si exotická zvířata, ochutnat neznámé pokrmy či prozkoumat jeskynní komplexy…

Je jen na vás a vašich dětech, co vám padne do oka. Přejeme šťastný výběr!

Máte tipy na některá zajímavá místa? Napište nám a my je rádí zveřejníme. 

Pokud se vám článek líbil, tak budeme velmi rádi, pokud jej budete sdílet s vašimi přáteli. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ